Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programları

Bileşenleri insan, malzeme, makina ve teçhizat olabilen çeşitli yapıdaki sistemlerin tasarlanması, yönetilmesi ve sürekli iyileştirilmesi ile ilgilenen bir mühendislik dalı olan Endüstri Mühendisliği halen ülkemizde ve dünyada popülerliğini sürdürmektedir. Kısıtlı imkan ve kaynakların en iyi şekilde kullanımına ilişkin plan ve programların geliştirilmesi başlıca hedefi olan Endüstri Mühendisliği’ne gelecekte çok daha fazla ihtiyaç olacağı kesindir.

Atılım Üniversitesi Endüstri Mühendisliği yüksek lisans programında araştırma odaklı bir eğitim verilmekte olup amaç uluslararası düzeyde rekabet ortamında başarılı olabilecek, en güncel bilimsel bilgilerle donatılmış mezunlar yetiştirmektir. Mezunlarımızın belirtilen bu yetenekleri kazanması için derslerin yanı sıra seminer, araştırma projeleri ve sunumlar da eğitim programımızın içerisinde yer almaktadır.

Tezli yüksek lisans programının yürütüldüğü Endüstri Mühendisliği anabilim dalında öğretim üyelerimizin yapmış oldukları bilimsel çalışmalar uluslararası saygın dergilerde yayınlanmakta olup bu anlamda bölümümüz diğer üniversitelerdeki benzer bölümler içerisinde üst sıralarda yer almaktadır.

Endüstri Mühendisliği Bölümü laboratuvar imkanları açısından oldukça zengindir. Bölüm; İnsan Faktörleri Laboratuvarı, Sistem Yönetim Laboratuvarı ve Karar Destek Sistemleri Laboratuvarı olmak üzere üç adet laboratuvara sahiptir. 

Öğrencilerimiz; yöneylem araştırması, üretim planlama, sistem simulasyonu, stratejik yönetim, güvenilirlik ve kalite gibi çeşitli alanlarda tez yazabilme ve uzmanlaşma olanağına sahiptirler. Yüksek lisans programımızın amacı hem akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilere en iyi eğitim ve araştırma ortamını sunmak hem de sektörde kariyer yapmak isteyen öğrencilere temel endüstri mühendisliği konularında uzmanlaşma olanağı sağlamaktadır.

 

PROGRAMIN İÇERİĞİ

Tezli Yüksek Lisans Programı (21 Kredi)
• 3 zorunlu ders (toplam 9 kredi)
• 4 seçmeli ders (toplam 12 kredi)
• 1 seminer dersi (kredisiz)
• Yüksek Lisans Tezi

Programın müfredat ve ders bilgilerine "Akademik Programlar" menüsünden ulaşabilirsiniz.